Preskoči na glavno vsebino

Mišice medeničnega dna - so res pomembne?

Vsaka mišica v telesu ima svojo funkcijo, za njihovo dobro pripravljenost pa poskrbimo z vsakodnevno telesno aktivnostjo. Z mišicami je prekrito tudi naše medenično dno. Te mišice so odgovorne za podporo notranjim medeničnim organom, kar pomeni, da skrbijo, da so vsi medenični organi na svojem mestu in nemoteno delujejo. Torej z njihovo pomočjo brez težav zadržujemo blato in urin. Pomembno vlogo igrajo tudi pri spolnosti, saj nam omogočajo, da v njej lahko uživamo brez bolečin, brez neprijetnih vaginalnih vetrov in napenjanja. Prav tako nam in našemu partnerju omogočajo boljšo spolno senzacijo in doživljanje orgazma. Mišice medeničnega dna so sestavni del porodne poti, ki otroku pomagajo, da se ustrezno rotira po kanalu porodne poti in tako brez težav prijoka na svet.


Torej odgovor je DA, mišice medeničnega dna so zelo pomembne, pa vendar pogosto pozabimo na njih.

Posledično svoje funkcije (prej našteto) ne opravljajo dovolj dobro, mi pa se srečujemo z različnimi težavami (nezmožnost zadrževanja urina, blata, vaginalni vetrovi in napenjanje, boleči spolni odnosi, nezmožnost orgazma in uživanja v spolnih odnosih...). Preprosta rešitev je vsakodnevni trening mišic medeničnega dna, ki ga lahko izvajamo kjerkoli in priporočljivo tudi v različnih položaji.

NASVET: Nastavite si opomnik na telefonu, v rokovniku. Uporaba mobilnih aplikacij ni priporočljiva, saj pogostno niso zasnovane na strokovnih in znanstvenih smernicah.

Kdaj naj izvajam vaje za krepitev mišic medeničnega dna?
  • 3-5x dnevno
  • Takoj po uriniranju (NIKOLI MED URINIRANJEM).
  • Tik preden zakašljate, kihnete, se zasmejete ali dvignete težko breme.
Kako izvajam vaje?
  • Mišice stisnete kot bi želeli zadržati urin ali črevesne vetrove, ob tem NE zadržujte dihanja in NE stiskajte zadnjice.
  • Ob stisku se rahlo napnete tudi globoke trebušne mišice, kar boste dosegli z rahlim potegom popka navznoter (trebuh vsekakor ne sme biti močno napet).
Kako izvajam vaje?
  • Izvajajte dve vrsti vaj. Na začetku izvajajte le prvo vajo. Čez nekaj časa povečajte intenzivnost treninga in dodajte še drugo vajo.
  • 1. vaja (GLEJ SLIKO): Stisnete mišice medeničnega dna kar se da močno in na tej točki zadržite 6-8 sekund. Sprostite mišice in počivajte 6-8 sekund. Ponovite največ 8-12x oziroma tolikokrat kot lahko.
  • 2. vaja (GLEJ SLIKO): Trening začnite z vajo 1 in nato nadaljujte z vajo 2. Stisnete mišice medeničnega dna kar se da močno in na tej točki zadržite. Približno vsake 2 sekundi mišice medeničnega dna stisnite še malenkost bolj. V 6-8 sekundah tako 3x še nekoliko bolj stisnete mišice. Sprostite mišice in počivajte 6-8 sekund. Skupno z vajo 1 izvedete 8-12 ponovitev oziroma toliko kolikor lahko.
Kdaj bodo občutni rezultati? 
Da se mišice okrepijo potrebujejo kar nekaj časa. Ob rednem vsakodnevnem izvajanju vaj boste rezultate opazili po približno 6 mesecih. Kljub izboljšanju vaših težav pa je vseeno potrebno nadaljevati s treningom in s tem ohranjati dobro funkcijo mišic.


Komentarji