1. Redna menjava higienskih vložkov, tamponov med menstruacijo
3-7 dni mesečno moramo ženske še posebej skrbeti za našo intimno higieno, in sicer z rednim menjavanjem higienskih vložkov, tamponov. Zelo pomembno je, da se jih menjuje na približno 4 ure, ali prej če je krvavitev obilnejša. S tem redno odstranjujemo okolje, ki predstavlja gojišče številnih patogenov. Še posebej se želimo izogniti mTSS (menstrualnemu toksičnemu šok sindromu) do katerega pride pri uporabi tamponov, če jih ne menjujemo na 4 ure. Izberite vložke in tampone, ki vsebujejo 100% bombaž, saj sintetični materiali spolovilu ne omogočajo dihanja. Tiste, ki uporabljate menstrualno skodelico z zgoraj naštetim nimate težav, vseeno pa je pomembno poskrbeti za redno praznjenje skodelice in njeno sterilizacijo.
2. Bombažno spodnje perilo
Naše spolovilo je občutljivo kot koža obraza ali ustnic, zato zanj ustrezno poskrbimo. Pri izbiri materiala spodnjega perila bodite pozorni, da je ta naravnega izvora. Bombaž je najbolj primerna tkanina, saj zaradi dobre zračnosti spolovilu omogoča, da diha in poleg tega dobro absorbira odvečno vlago. Na tak način bombaž zmanjša pojavnost vnetij spolovila (predvsem glivična). Spodnje perilo naj ne bo tesno in neudobno. Med spanjem vam spodnjega perila ni potrebno nositi
3. Ne uporabljajte dnevnih vložkov
Dnevne vložke uporablja veliko žensk, pa vendar niso najboljša izbira. Večinoma so vsaj delno iz sintetičnih materialov, njihova struktura pa spolovilu onemogoča dihanje. Ker imajo visoko sposobnost absorpcije tako postanejo gojišča za mikroorganizme, kar lahko vodi v vnetje spolovila. Poleg tega naše spolovilo potrebuje neko stopnjo vlažnosti, zato (v kolikor imate povečan vaginalni izcedek in vam ob tem ni prijetno) raje večkrat dnevno zamenjajte spodnje perilo kot da posegate po dnevnih vložkih.
4. Varni spolni odnosi (zaščita)
Da se zaščitite pred infekcijami, ki imajo lahko dolgotrajne posledice na vaših rodilih in plodilih pri spolnih odnosih uporabljajte ustrezno zaščito, torej kondom. Bodite spolno aktivni s partnerjem, ki mu zaupate in ga poznate. Spolnih partnerjev ne menjujte pogosto.
5. Ne uporabljajte intimnega mila
Kljub oglaševanosti mil za intimno nego so ta popolnoma nepotrebna. Poleg tega lahko povzročijo celo večjo škodo kot korist, še posebej če se uporabljajo redno. Mila običajno porušijo pH ravnovesje na naši koži, sluznici splovila, jo izsušijo in s tem naredijo občutljivejšo za vnetja. Še posebej odsvetovana je uporaba intimnih mil pred ginekološkim pregledom. Zakaj? Z njihovo uporabo se prikrijejo naravno prisotne vonjave spolovila, ki ginekologu marsikaj povedo o zdravju vašega spolovila.
Komentarji
Objavite komentar