Ženske smo sposobne zanositi vse od prve menstruacije (menarha) pa tja do zadnje menstruacije (menopavza). To obdobje sega vse od zgodnjih najstniških let pa tja do jeseni življenja (47-53 let).
Vprašanje pa je: ali je res ves ta čas primeren za zanositev...
Nosečnost v najstniških letih predstavlja precejšnje psihično stisko za najstnike, saj se ti pogosto še opredeljujejo in iščejo lastno identiteto, zato jim skrb za še nekoga prinaša dodatno breme. Kot najbolj optimalen čas za nosečnost je tako priporočeno obdobje od 20. do 30. leta starosti ženske. S tem, da se zgornja meja niža glede na želeno število otrok, kar je povezano s slabšanjem kakovosti jajčnih celic ženske.
PRIMER: Če par želi imeti dva otroka, je najbolje da ima oba otroka do 27. leta.
Od 20. do 24. leta je žensko telo najbolj plodno, verjetnost za kromosomske/genetske nepravilnosti ploda pa najmanjše. Po 30. letu se že pozna upad števila jajčnih foliklov in s tem tudi upad plodnosti. Po 35. letu je plodnost 2x slabša kot pri 30. letih, verjetnost za kromosomske/genetske nepravilnosti ploda pa je kar 4x večja v primerjavi s tveganjem v zgodnjih dvajsetih letih. V primeru zanositve po 30. letu se poveča tudi tveganje za splav.
Plodnost s starostjo ne upada samo pri ženskah, ampak tudi pri moških. To se zgodi nekoliko kasneje in sicer po 40. letu starosti (lahko tudi prej, če je življenjski slog moškega nezdrav, na primer: kadi). Takrat se na genetskem materialu moške spolne celice-spermiju že poznajo spremembe, ki mu onemogočajo oploditev jajčeca. Spermiji so pogosto deformirani oziroma nepravilnih oblik.
Komentarji
Objavite komentar